ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS +
        Από το  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΟΥΡΙΑΣ αρχική

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟY
Το Γυμνάσιο Θουρίας  είναι ένας από τους εταίρους της στρατηγικής συμμαχίας (Key Action 2-Strategic Partnerships), προγράμματος ERASMUS+, με συντονιστή το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας και άλλους 8 συνεργάτες από τη Μεσσηνία (ΕΠΑΛ Μεσσήνης και Εφορία Αρχαιοτήτων), τη Βερόνα και τη Βενετία της Ιταλίας και τη Βαρκελώνη (Ταραγκόνα) της Ισπανίας. Το πρόγραμμα με τίτλο: "ArchaeoSchool for the Future: a sustainability approach. Sub-title:The School and its archaeological context : bring to life the archaeological sites (mainly Greek and Roman) using ICTs in order to understand the present and to build the future", εγκρίθηκε τον περασμένο Ιούλιο και αναμένεται να υλοποιηθεί μέχρι τον Αύγουστο του 2018.
Καθηγητές και μαθητές θα εμπλακούν στη διαδικασία της έρευνας, θα συμμετάσχουν σε σεμινάρια, θα εργαστούν με σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας (Οικοδόμηση της γνώσης- Knowledge Building, Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη- Education for Sustainable Development, Ψηφιακός Κόσμος- ed Mondo),  θα επισκεφτούν και θα συνεργαστούν με τους εταίρους, θα ανταλλάξουν ιδέες, θα γνωρίσουν στοιχεία της κουλτούρας και ζωής των άλλων δύο χωρών, αλλά και θα προβάλλουν την κουλτούρα και τον πολιτισμό του τόπου μας .
Αποτέλεσμα αυτής της συνεργασίας θα είναι η παραγωγή πολύτιμου εκπαιδευτικού υλικού.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, πραγματοποιήθηκε στις 11/11/2015, ενημερωτική συνάντηση του συλλόγου  γονέων και κηδεμόνων, στο χώρο του σχολείου με τη Διευθύντρια Ανδρεάκου Παναγιωτίτσα και μέλη της παιδαγωγικής ομάδας Μπαλάσκα Μαρία, Πολυχρονοπούλου Μαρία και Κούτρικα Ευτυχία . Γονείς και μαθητές με ενθουσιασμό και ενεργή συμμετοχή στηρίζουν τη προσπάθεια και ανυπομονούν για τα επόμενα βήματα. Στις 27 Νοεμβρίου, αναμένεται η άφιξη εταίρων από την Ισπανία και την Ιταλία, για την πραγματοποίηση και του πρώτου, εισαγωγικού, σεμιναρίου.